Magyar Egyházzenei Biennálé

A Magyar Egyházzenei Biennálé a Kárpát-medence egészét átfogó, a magyar keresztény ökumenét, a zene egyházi és közösségi funkcióit kiemelten képviselő, magas művészeti tartalmú, fesztivál-, illetve kórustalálkozó-jellegű eseménysorozat, amely a kortárs magyar egyházi zene és a vallási közösségek, illetve a nagyközönség élő kapcsolatrendszerét hivatott kialakítani és ösztönözni, valamint új impulzusokkal gazdagítani a Kárpát-medence magyarságának templomi zenei gyakorlatát és repertoárját. A Nemzeti Kulturális Alap, a Magyar Művészeti Akadémia és a MOL Új Európa által támogatott esemény fő célja, hogy kapcsolatot teremtsen zeneszerzők, karnagyok, előadók, kórusok, kiadók, illetve a papság és a hívő közösségek, a tényleges célközönség között. A 2024. augusztus 16-21. között, a Kolozsvári Magyar Napok társrendezvényeként megrendezésre kerülő rendezvénysorozat a rendszerváltás óta született magyar egyházzenei alkotásokat állítja az érdeklődés középpontjába, kitekintéssel a Kárpát-medence egészére. A Biennálé lehetőséget kíván biztosítani arra, hogy magyar zeneszerzők, előadók, templomi szolgálatot teljesítő egyházzenészek tapasztalatot cseréljenek és elősegítsék az egyházzenei alkotások találkozását a hívő közösségekkel.

A Magyar Egyházzenei Biennálé helyszínéül természetes módon kínálkozott a Magyar Egyházzenei Fórum korábbi helyszíne: Kolozsvár városa, a különböző vallási közösségek együttélésének szimbolikus tere, mely egyházi és világi infrastruktúrájában egyaránt talán a leggazdagabb lehetőségeket kínálja.

A rendezvény keretein belül augusztus 17-én, szombaton 19 órakor az Unitárius Templomban adtunk hangversenyt, amelyen szőnyi Erzsébet, Kocsár Miklós, Orbán György Tóth Péter, Karai József és Horváth Márton Levente műveit adtuk elő. Külön érdekesség, hogy a koncerten a hangszeres kíséretünket a Horváth Márton Levente volt szíves vállalni és végezni.

Ezt követően részt vettünk a Szent Mihály Székesegyház Szent Cecília kórusával közösen a vasárnapi ünnepi szentmise zenei szolgálatában, majd felavattuk Eszterházy János emléktábláját.